بهترین روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی- چطور ادبیات بخوانیم – مطالعه ادبیات

اولین درس دفترچه ی کنکور، ادبیات است. ادبیات کنکور شامل ۴ بخش عمده ی زیر است که هر کدام از آن ها شیوه ی مطالعه ی مخصوص به خود دارند:

الف) معنای لغات و اصطلاحات و املای لغات:

از نظر من برای تقویت این قسمت از ادبیات، کارهای زیر را حتما انجام دهید:
۱ حتما لغات و اصطلاحات مهم کتاب های درسی را با رنگ های مختلف مشخص کنید.
۲ لغت های مهم املایی یا معنایی را پس از مشخص کردن در کتاب، در خلاصه ی خود وارد کنید.
۱ الی ۲ ساعت، در زمان های مختلف (مثلا ۳ روز، روزی ۳۰ دقیقه) لغات ادبیات را مرور کنید. / ۳ سعی کنید هفته ای ۵
تذکر: لغات انتهای کتاب را هرگز فراموش نکنید و حتما آن ها را هم با دقت زیادی مطالعه کنید.
تذکر: سعی کنید حتما درس های گروه کلمات املایی زبان فارسی ۱ و ۲ و ۳ را با دقت زیادی مطالعه کنید و یاد بگیرید (هم چنین بیاموزیم ها).

ب) تاریخ ادبیات:

این قسمت از ادبیات، شدیدا نیاز به حفظ کردن دارد و شاید خیلی ها با آن مشکل داشته باشندو زود فراموشکنند. اما کارهایی وجود دارد که فراموشی را کاهش می دهد که در زیر به آن ها اشاره می کنم:
۱ حتما مطالب مورد نیاز تاریخ ادبیات را دسته بندی کنید این کار می تواند به صورت قرن های مختلف یا موضوعی و یا هر جور کهخودتان راحت تر باشید. این عمل باعث می شود به صورت طبقه بندی شده تاریخ ادبیات را حفظ کرده و دیرتر فراموش کنید. حتماتاریخ ادبیات را در خلاصه ی خود به صورت دسته بندی شده بنویسید یعنی علاوه بر این که در مورد یک شخص، قرن، نام کتاب وتوضیحات را از هم جدا می کنید، افراد مختلف را نیز طبقه بندی کنید؛ مثلا شاعران معاصر و شاعران قرن ۳ و …

۲ حتما سعی کنید خلاصه ی خود را جذاب و با رنگ های مختلف بنویسید تا تصویر به تری در ذهن تان شکل بگیرد و حتما هرهفته حداقل یک بار آن را مرور کنید؛ هرچند مرور سریع.
۳ اعلام انتهای کتاب دوم و سوم را فراموش نکنید و اگر توانستید نکته های آن ها را نیز در خلاصه ی خود اضافه کنید.

ج) زبان فارسی و آرایه های ادبی:

این دو بخش ادبیات تا حدی از نظر مطالعه شبیه هم می باشند. به همین دلیل آن ها را در یک دستهآوردم. هر دو شامل یک سری قواعد می باشند که تنها حفظ کردن آن قواعد، کمک چندانی در پاسخ دادن به سوالات نمی کند. به طورچیست یا به چه چیزهایی واژه می گویند. اما نکات ریز و کاربردها و مثال های این موارد از « تشبیه » مثال شاید همه بدانند تعریفتعاریف مهم تر است. ابتدا در مورد آرایه های ادبی کارهایی که خودم انجام دادم را می گویم.

۱) همیشه سعی می کردم هر آرایه ای که دبیر در مورد جمله ای از کتاب می گفت، یا به طور خودآموز یاد می گرفتم را با رنگ مختص به آرایه ها در کتاب مشخص کنم.
۲) در مورد جمله ها و ادبیات دشوار، حتما سعی می کردم با پرسیدن از دبیر یا نگاه کردن در کتاب های کمک آموزشی تمامی آرایه های آن را بررسی کنم و حتی الامکان یاد بگیرم و در کتاب درسی هم وارد کنم.

 اگر این ۲ کار را انجام دهید، آن وقت خواهید توانست سوالات آرایه ی کنکور را نیز خودتان استنباط کنید و پاسخ دهید، فقط کمیتمرین می خواهد. اگر لازم دیدید می توانید نکته های مهم برخی از ابیات در زمینه ی آرایه را نیز در خلاصه ی خود وارد کنید . درمورد زبان فارسی نیز اوضاع همین گونه است.

ابتدا حتما کلیات مباحث و تعاریف را با مطالعه ی کتاب یاد بگیرید و بعد از آن تامی توانید تست (البته تست استاندارد) بزنید تا با نکته های ریز زبان فارسی نیز آشنا شوید . به طور مثال مبحث تعداد تک واژهمبحث سنگین و وقت گیری است اما هرگز آن را رها نکنید. تا می توانید تست بزنید و تمامی نکته هایش را یاد بگیرید چون ممکناست مثلا در کنکور ۹۰ از این مبحث تست آسانی بدهند پس الکی یک تست را از دست ندهید.

د) قرابت معنایی:

آخرین و شاید مهم ترین قسمت ادبیات کنکور، قرابت معنایی است. همان طور که گفتم اوایل سال من در زمینه یقرابت معنایی خیلی مشکل داشتم اما به مرور شیوه ی مطالعه ی صحیح را یاد گرفتم و آرام آرام پیش رفت کردم.قرابت معنایی کاملا مربوط به درک ادبی شما می باشد و شاید تنها کاری که می توان برای به بود قرابت معنایی انجام داد، بالا بردندرک ادبی و درک از شعرهای مختلف می باشد.

من از اواسط سال، یک کتاب مخصوص قرابت معنایی تهیه کردم و سعی کردم هر۳ روز یک بار اندکی از این کتاب را فقط مطالعه کنم و سعی کنم مفهوم شعرهای مختلف آن را درک کنم و ارتباط آن با اشعار کتاب ،۲خودمان را بررسی می کردم. اصلا لازم نیست هر روز مقدار زیادی از این کتاب را بخوانید. حتی اگر در ۳۰ دقیقه فقط ۱۰ بیت شعربخوانید اصلا ایرادی ندارد. اما سعی کنید این کار را حتما به طور مداوم انجام دهید؛ به مرور زمان درک شما از ادبیات و اشعارمختلف بالا برود و بتوانید راحت تر سوالات را پاسخ دهید.

البته فراموش نکنید که یک شبه، تحول ایجاد نمی شود بلکه لازم استتا نزدیک کنکور، این کار را مداوم انجام دهید و مطمئن باشید نتیجه اش را خواهید دید. همان طور که من هم در اواخر سال خیلی به ترشده بودم. فقط توجه داشته باشید تمام کردن کتاب قرابت معنایی نباید برای تان مهم باشد، فقط سعی کنید درک ادبی خود را ازاشعار بالا ببرید که این امر فقط با تمرین مداوم و وقت گذاشتن حاصل می شود.

پس سعی کنید این ۴ بخش ادبیات را همان طور که گفتم با دقت مطالعه کنید. حتما تا قبل از عید حداقل یک بار همه ی کتاب های تانرا تمام کرده و نکته های مهم آن ها را استخراج کنید. بعد از عید کارهای دیگری لازم است انجام دهید که حتما به وقتش به شماخواهم گفت اما در این موقع از سال به دقت کتاب های درسی را مطالعه کنید و هم در خلاصه ها، نکته های مهم را بنویسید و هر چندوقت یک بار آن ها را مرور کنید. مطمئن باشید آرام آرام پیش رفت می کنید.

چند نکته:

۱) کشیدن خط زیر نکته های مهم و نوشتن توضیحات اضافی در بالای لغت ها و جمله های تاریخ ادبیات و ابیات با رنگ های مجزاباعث می شود تا در مرتبه های بعدی مطالعه با سرعت بیش تری مرور کنید و روی نکته های مهم متمرکز شوید.

۲) قبل از عید حتما حداقل ۳ الی ۴ ساعت در هفته ادبیات مطالعه کنید و بعد از مطالعه ی هر درس از کتاب (البته بعد از گذشت چند روز)، تست های آن را از یک کتاب آموزشی استاندارد بزنید. توجه کنید که قبل از عید، یک کتاب تست کافی است فقط به شرطآن که تمام تست های آن را با توجه به شیوه ی تست زنی صحیح زده باشید.

هم چنین دیدن پاسخ تشریحی استاندارد سوالات کنکورسال های قبل، در یادگیری نکته ها بسیار موثر خواهد بود و بدین طریق می توانید بفهمید نظر سازمان سنجش در مورد موارداختلافی از قبیل تک واژه و واژه چه بوده است تا همان گونه یاد بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *